A környéken számos túrázási, vadászati lehetőség kínálkozik. A környék állat- és növényvilága nagyon gazdag és egyedülálló, fényes nappal találkozni őzekkel, szarvasokkal. Az ország fő közlekedési útjaitól távol eső régió megkapó szépsége, érintetlensége miatt egyre kedveltebb idegenforgalmi, turisztikai célpont.
A Zemplén számtalan látnivalót kínál mind az autós mind a bakancsos turisták számára. Hogy csak néhányat említsünk: a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidék Tállyától Sátoraljaújhelyig, Gönctől Tokajig, az országos hírű látványosságok: Füzér, Regéc és Boldogkőváralja várai, Füzérradvány kastélya, a Hollóházi Porcelángyár, Vizsoly temploma, Telkibánya látnivalói.
A Zempléni Tájvédelmi Körzet több különálló egységből áll. Egyik részét nagyjából a Boldogkőváralja-Gönc-Telkibánya-Bózsva-Nagyhuta-Makkoshotyka-Boldogkőváralja által körbezárt terület képezi, másik részét pedig a Milic-hegycsoport alkotja az országhatártól Hollóházát, Füzért és Pusztafalut is magába foglalóan. Az Országos Kéktúra csaknem 100 km hosszan kanyarog a zempléni hegyek között. Boldogkőváraljától Hollóházáig, kétszer is megmászva annak nagyobb hegyeit, nyomvonalára felfűzve vagy közelről érintve a fent említett három várat, a Pengő-kőt, a Nagy-Péter-Mennykőt, a Mlaka-rétet, a Zsidó-rétet, a Rákóczi-fát, a Bózsvai-sziklát és persze a Nagy-Milicet.
Sátoraljaújhely központjában van az Alföldi Kéktúra végpontja és az újonnan kialakított Északi Zöld jelzés is itt ér véget. Említést érdemel a történelmi tematikájú, a Zemplén második leghosszabb túrája a Rákóczi út, amely Sárospatak-Hercegkút-Komlóska-Regéc-Amadé-vár-Telkibánya-Füzér vezetésű vonalán keresztül 5várat/várromot érint. Turisztikai szempontból a csendes pihenésre vágyók, de a természetjárást is kedvelők célpontja lehet a település.